বিষয়বস্তুতে চলুন

سحر

উইকিঅভিধান, মুক্ত অভিধান থেকে
আরও দেখুন: سخر, شجر, এবং ش ج ر

আরবি[সম্পাদনা]

Root
س ح ر(s-ḥ-r)]

ব্যুৎপত্তি[সম্পাদনা]

From প্রত্ন-Semitic *šaḥ(a)r- (dawn, morning). Cognate with Akkadian 𒀉𒄘𒍣𒂵 (šērum), হিব্রু שַׁחַר(šáḥar, dawn) and Ugaritic 𐎌𐎈𐎗 (šḥr, dawn; tomorrow, the future); see Canaanite deity Shahar.

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سَحَر (saḥar)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। the last part of the night before daybreak; predawn

Declension[সম্পাদনা]

উদ্ভূত শব্দ[সম্পাদনা]

তথ্যসূত্র[সম্পাদনা]

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سَحْر বা سَحَر (saḥr বা saḥar)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। lung

Declension[সম্পাদনা]

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سِحْر (siḥr)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। টেমপ্লেট:verbal noun of (টেমপ্লেট:ar-form)
  2. witchcraft, magic, sorcery, wizardry
  3. charm; enchantment

Declension[সম্পাদনা]

উদ্ভূত শব্দ[সম্পাদনা]

Descendants[সম্পাদনা]

  • মাল্টিজ: seħer

ক্রিয়া[সম্পাদনা]

سَحَرَ (saḥara) I, non-past يَسْحَرُ‎‎ (yasḥaru)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। to bewitch, to charm, to spellbind, to fascinate, to curse
  2. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। to hurt one's heart, to restrict one's chest or breathing

Conjugation[সম্পাদনা]

টেমপ্লেট:ar-conj/style.css পাতায় কোন বিষয়বস্তু নেই।

Arguments[সম্পাদনা]

Arguments are as follows (only the first numbered argument is mandatory):

  • |1=: Mandatory. Conjugation type, usually just e.g. I or IV; see below.
  • |2= through |6=: Radicals and (for form I) past and non-past vowels; see below. Radicals are normally omitted, and will be inferred from the headword. Past and non-past vowels are used only in form I.
  • |I=, |II=, |III=, |IV=: Alternative way of specifying radicals using named rather than numbered arguments. Radicals normally do not need to be given, and will be inferred from the headword.
  • |vn=: Specify the verbal noun(s). Separate multiple verbal nouns by commas or by the Arabic comma (، (,)). Verbal nouns are required for form I, but need not be specified for other forms except in the rare cases where such a verb has an irregular verbal noun.
  • |passive=: If impers, verb has impersonal passive (only 3rd singular masculine parts); if only, verb has only passive parts, no active; if only-impers, verb has only impersonal passive parts (only 3rd singular masculine passive parts, no others and no active parts); otherwise, if should be yes, y, true or 1 (verb has a passive) or no, n, false or 0 (verb has no possive). If omitted, default is normally yes, but default is no for forms VII, IX, XI - XV, IIq - IVq, and form I with past vowel u (except for hollow verbs), and default is impersonal passive for form VI.
  • |intrans=: Rarely needs to be specified. Should be yes, y, true or 1 (verb is intransitive) or no, n, false or 0 (verb is transitive). If omitted, default comes from the value of |passive=: If |passive=no, |passive=impers or |passive=only-impers then intransitive, otherwise transitive.
  • |variant=: Only used with the verb حَيَّ(ḥayya) or حَيِيَ(ḥayiya) "to live". Value is short (produces حَيَّ(ḥayya)), long (produces حَيِيَ(ḥayiya)), both (produces both forms).
  • |noimp=: Suppresses imperatives with 1.

The meaning of arguments |2= through |6= depends on the form.

Form I[সম্পাদনা]

  • |2=: past (aka perfect) vowel (a, i or u).
  • |3=: non-past (aka imperfect) vowel (a, i or u).
  • |4= or |I=: First radical.
  • |5= or |II=: Second radical.
  • |6= or |III=: Third radical.

Past and non-past vowels should normally be included, although they have sensible defaults that work in many cases, especially with final-weak verbs (see below). Radicals are usually omitted and will be inferred from the headword and (in some cases) the past/non-past vowels. In a very few cases, radicals must be included (in particular, with form I hollow verbs with a non-past vowel of a), and an error will be thrown if they are omitted.

Multiple past and/or non-past vowels can be given, separated by commas. This is useful when a verb has alternative conjugations involving different vowels. See the example below of فَرَدَ(farada) or فَرُدَ(faruda) "to be single". (Not all alternative conjugations can be specified this way; an example would be a verb that takes either the past/non-past vowels a/u or i/a. There would in any case be no clear way of indicating such an alternation in a single conjugation table. The solution is to include more than one conjugation table.)

Other triliteral augmented forms (form II through XV)[সম্পাদনা]

  • |2= or |I=: First radical.
  • |3= or |II=: Second radical.
  • |4= or |III=: Third radical.

Radicals can be omitted in all cases. In some cases there is an ambiguity in choice of radical (e.g. in hollow and final-weak verbs, and some form VIII sound verbs), but in these cases all choices produce identical conjugations.

Quadriliteral forms (form Iq, IIq, IIIq or IVq)[সম্পাদনা]

  • |2= or |I=: First radical.
  • |3= or |II=: Second radical.
  • |4= or |III=: Third radical.
  • |5= or |IV=: Fourth radical.

Radicals can be omitted in all cases, as above.

ক্রিয়া[সম্পাদনা]

سَحَّرَ (saḥḥara) II, non-past يُسَحِّرُ‎‎ (yusaḥḥiru)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। to conjure
  2. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। to bewitch, to charm

Conjugation[সম্পাদনা]

টেমপ্লেট:ar-conj/style.css পাতায় কোন বিষয়বস্তু নেই।

Arguments[সম্পাদনা]

Arguments are as follows (only the first numbered argument is mandatory):

  • |1=: Mandatory. Conjugation type, usually just e.g. I or IV; see below.
  • |2= through |6=: Radicals and (for form I) past and non-past vowels; see below. Radicals are normally omitted, and will be inferred from the headword. Past and non-past vowels are used only in form I.
  • |I=, |II=, |III=, |IV=: Alternative way of specifying radicals using named rather than numbered arguments. Radicals normally do not need to be given, and will be inferred from the headword.
  • |vn=: Specify the verbal noun(s). Separate multiple verbal nouns by commas or by the Arabic comma (، (,)). Verbal nouns are required for form I, but need not be specified for other forms except in the rare cases where such a verb has an irregular verbal noun.
  • |passive=: If impers, verb has impersonal passive (only 3rd singular masculine parts); if only, verb has only passive parts, no active; if only-impers, verb has only impersonal passive parts (only 3rd singular masculine passive parts, no others and no active parts); otherwise, if should be yes, y, true or 1 (verb has a passive) or no, n, false or 0 (verb has no possive). If omitted, default is normally yes, but default is no for forms VII, IX, XI - XV, IIq - IVq, and form I with past vowel u (except for hollow verbs), and default is impersonal passive for form VI.
  • |intrans=: Rarely needs to be specified. Should be yes, y, true or 1 (verb is intransitive) or no, n, false or 0 (verb is transitive). If omitted, default comes from the value of |passive=: If |passive=no, |passive=impers or |passive=only-impers then intransitive, otherwise transitive.
  • |variant=: Only used with the verb حَيَّ(ḥayya) or حَيِيَ(ḥayiya) "to live". Value is short (produces حَيَّ(ḥayya)), long (produces حَيِيَ(ḥayiya)), both (produces both forms).
  • |noimp=: Suppresses imperatives with 1.

The meaning of arguments |2= through |6= depends on the form.

Form I[সম্পাদনা]

  • |2=: past (aka perfect) vowel (a, i or u).
  • |3=: non-past (aka imperfect) vowel (a, i or u).
  • |4= or |I=: First radical.
  • |5= or |II=: Second radical.
  • |6= or |III=: Third radical.

Past and non-past vowels should normally be included, although they have sensible defaults that work in many cases, especially with final-weak verbs (see below). Radicals are usually omitted and will be inferred from the headword and (in some cases) the past/non-past vowels. In a very few cases, radicals must be included (in particular, with form I hollow verbs with a non-past vowel of a), and an error will be thrown if they are omitted.

Multiple past and/or non-past vowels can be given, separated by commas. This is useful when a verb has alternative conjugations involving different vowels. See the example below of فَرَدَ(farada) or فَرُدَ(faruda) "to be single". (Not all alternative conjugations can be specified this way; an example would be a verb that takes either the past/non-past vowels a/u or i/a. There would in any case be no clear way of indicating such an alternation in a single conjugation table. The solution is to include more than one conjugation table.)

Other triliteral augmented forms (form II through XV)[সম্পাদনা]

  • |2= or |I=: First radical.
  • |3= or |II=: Second radical.
  • |4= or |III=: Third radical.

Radicals can be omitted in all cases. In some cases there is an ambiguity in choice of radical (e.g. in hollow and final-weak verbs, and some form VIII sound verbs), but in these cases all choices produce identical conjugations.

Quadriliteral forms (form Iq, IIq, IIIq or IVq)[সম্পাদনা]

  • |2= or |I=: First radical.
  • |3= or |II=: Second radical.
  • |4= or |III=: Third radical.
  • |5= or |IV=: Fourth radical.

Radicals can be omitted in all cases, as above.

তথ্যসূত্র[সম্পাদনা]

Baluchi[সম্পাদনা]

ব্যুৎপত্তি[সম্পাদনা]

From আরবি سِحْر(siḥr).

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sihr, sahr)

  1. magic

আরো দেখুন[সম্পাদনা]

Mazanderani[সম্পাদনা]

ব্যুৎপত্তি[সম্পাদনা]

From আরবি سَحَر(saḥar).

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

টেমপ্লেট:mzn-noun

  1. dawn

উসমানীয় তুর্কি[সম্পাদনা]

ব্যুৎপত্তি 1[সম্পাদনা]

From লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)।.

উচ্চারণ[সম্পাদনা]

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sehar)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। dawn, daybreak
    সমার্থক শব্দ: بام(bam), شفق(şafak), طاك(dañ, tañ), فجر(facr)
সম্পর্কিত পদ[সম্পাদনা]

ব্যুৎপত্তি 2[সম্পাদনা]

From লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)।.

উচ্চারণ[সম্পাদনা]

  • (15th–17th century) আধ্বব(চাবি): [sɯhɾ], [sɯhɯɾ]
  • (18th–20th century) আধ্বব(চাবি): [sihɾ], [sihiɾ]

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sıhr, sıhır, sihr, sihir)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। magic, witchcraft
সম্পর্কিত পদ[সম্পাদনা]
Descendants[সম্পাদনা]
  • তুর্কি: sihir
  • সার্বো-ক্রোয়েশীয়:
sìhīr

ফার্সি[সম্পাদনা]

ব্যুৎপত্তি 1[সম্পাদনা]

Borrowed from লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)।.

উচ্চারণ[সম্পাদনা]

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sahar)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। dawn

নামবাচক বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sahar)

  1. a নারী মূলনাম, Sahar, from আরবি

ব্যুৎপত্তি 2[সম্পাদনা]

Borrowed from লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)।.

উচ্চারণ[সম্পাদনা]

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sehr)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। witchcraft, magic, sorcery, wizardry
উদ্ভূত শব্দ[সম্পাদনা]

উর্দু[সম্পাদনা]

ব্যুৎপত্তি 1[সম্পাদনা]

লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। থেকে [[পরিশিষ্ট:শব্দকোষ#|]], from লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)।.

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sahrf (হিন্দি বানান सहर)

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। dawn, daybreak

ব্যুৎপত্তি 2[সম্পাদনা]

লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। থেকে [[পরিশিষ্ট:শব্দকোষ#|]], from লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 69 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)।.

বিশেষ্য[সম্পাদনা]

سحر (sehr, sihrm

  1. লুয়া ত্রুটি মডিউল:senseid এর 187 নং লাইনে: attempt to call method 'getNonEtymologicalName' (a nil value)। enchantment, sorcery, magic, wizardry, witchcraft
Synonyms[সম্পাদনা]
উদ্ভূত শব্দ[সম্পাদনা]